Każdy z nas chciałby być chodzącym ideałem piękna. Wyobraźcie sobie, że wszyscy mężczyźni i kobiety wyglądają tak samo ! Nie byłoby to monotonne i nudne ?! Uważam, że tak dlatego natura człowieka i piękno poczęcie to złożony proces, który pozwala na przyjście na świat człowieka o indywidualnych cechach charakteru czy też wyglądu. Porównując dwie płci ludzkości często to płeć piękna nie potrafi zaakceptować swojego wyglądu. W takim przypadku szuka rozwiązań, aby lekko poprawić dzieło natury.

Nie akceptujemy swojego wyglądu – co zrobić
Czy istnieje sposób na określenie idealnych proporcji twarzy
Nasze ciało, a złoty podział
Co przyciąga uwagę drugiego człowieka w wyglądzie przypadkowej osoby

Czy istnieje sposób na określenie idealnych proporcji twarzy?

W bardzo odległych dla nas czasach, bo w 1175 roku urodził się Leonardo Fibonacci. Odkrył on pewien charakterystyczny ciąg liczb, w którym to iloraz dwóch występujących po sobie liczb (większa/mniejszej) daje nam w przybliżeniu liczbę 1,618. Tę liczbę nazwał liczbą Phi. Inne określenia, z którymi możemy się spotkać to boska proporcja, złoty podział, złota liczba.  W przypadku twarzy również ma ona zastosowanie. Jest to stosunek wysokości twarzy do szerokości. Po zmierzeniu swojej twarzy według powyższego wzoru i otrzymania innego wyniku niż liczba 1,618 nie ma powodów do załamywania się. Niewiele twarzy posiada idealne proporcje.

Nasze ciało, a złoty podział

Boska proporcja, czyli dzielenie odcinka na dwie części według liczby Phi, nie jest tylko określeniem proporcji w naturze, lecz też w szeroko pojętych zasadach kompozycji, w malarstwie, muzyce, architekturze, w projektowaniu technicznym czy graficznym. Wielki myśliciel a zarazem geniusz z epoki renesansu Leonardo da Vinci obserwując ludzką twarz, przeanalizował ją w najdrobniejszym szczególe. Tak powstały zasady Leonarda, za pomocą których, opisujemy prawidłowy wygląd twarzy ludzi.

– długość oczu powinna być taka, jak długość obszaru pomiędzy nimi i szerokość nosa,

– długość ust powinna być jednakowa z odstępem pomiędzy tęczówkami oczu,

– górna część uszu powinna być na tej samej linii co dolna część brwi,

– dolna część uszu powinna być na tej samej linii co czubek nosa,

– Oczy powinny znajdować się równo pośrodku wysokości głowy.

Oczywiście pomiędzy wzorem boskiej proporcji twarzy, a zasadami Leonarda mogą występować małe rozbieżności.

Da Vinci pożądane proporcje ciała człowieka  przedstawia w swoim dziele „Człowiek witruwiański” (podgląd dostępny w sieci).

Rysunek przedstawia zasady proporcji ludzkiego ciała. Stosunek poszczególnych części tułowia zostaje wyrażony w liczbie 1,618:

– wzrost człowieka podzielony przez odległość od podłogi do pępka,

– długość nogi podzielona przez odległość od podłogi do kolana,

– odległość od ramienia do koniuszków palców podzielona przez odległość od łokcia do koniuszków palców,

– wysokość twarzy podzielona przez szerokość twarzy,

– Odległość od brwi do ust podzielona przez długość nosa.

Leonardo da Vinci swoim dziełem udowadnia również foremność ludzkiego ciała poprzez wpisanie go jednocześnie w okrąg i kwadrat.

Co przyciąga uwagę drugiego człowieka w wyglądzie przypadkowej osoby

Powróćmy w swoich rozważaniach do czasów współczesnych. Czy istnieje twarz idealna ? Można pomyśleć, że odpowiedź jest prosta. Atrakcyjne będą dla nas delikatne rysy twarzy, zgrabny nos, duże oczy, jędrne usta, wydatne policzki oraz kilka innych drobnych szczegółów. Układ naszej twarzy powinien być symetryczny, a skóra gładka. Taki model byłby zbyt oczywisty i banalny, ponieważ wszystko opiera się na indywidualnej ocenie. Na Uniwersytecie Kalifornijskim i Uniwersytecie w Toronto przeprowadzono pewne badania. Pamela Pallett, naukowiec biorący udział w badaniu oznajmia:

„Idealna twarz jest przede wszystkim związana z odległością między oczami oraz między oczami a ustami, a wszystkie te wielkości są ściśle związane z rozmiarem całej twarzy. Parametry te sprawiają, że twarz jest atrakcyjna dla innych”

Grupa studentów została poproszona o wybrania najbardziej atrakcyjnej dla nich twarzy spośród kilku modelek. Modelowe twarzy były bardzo do siebie podobne. Różniły je tylko odległości od między parą oczu oraz między oczami a ustami. W przypadku 99 procent grup, wyniki były takie same. Dzięki temu eksperymentowi zostały określone parametry „piękna” kobiecej twarzy. Według naukowców koordynujących badania parametry „idealnej twarzy” są wynikiem procesu psychologicznego, dzięki któremu człowiek ma skłonność do upraszczania oraz uśredniania wszystkich twarzy wokół niego. Ostateczne wnioski są następujące – odległość pomiędzy oczami a ustami powinna stanowić 36 procent długości twarzy, a odległość pozioma między oczami powinna stanowić 46 procent długości twarzy.

Nie akceptujemy swojego wyglądu – co zrobić

Po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w poprzednich akapitach, wiemy już jaki jest model „twarzy idealnej”. Nie zawsze niestety spełnia ona wyżej wymienione proporcje. W czasach gdzie dążymy do nienagannego piękna, wzorcami wyglądu dla niektórych osób są celebryci często nie akceptujemy swojego wyglądu. Większość tych przypadków to kobiety. Skupimy się tutaj na części twarzy jaką jest nos. Zdarza się, że od urodzenia nasz nos posiada garb, może być też lekko skrzywiony, jego kształt może nam się nie podobać. Czy możemy coś zrobić ? W XXI w. operacje plastyczne nosa są codziennością i zabiegiem banalnie prostym z perspektywy specjalisty. Osoby zdesperowane sięgają nawet po pożyczkę na operację plastyczną. Czasami chęć dążenia do ideału przysłania zdrowy rozsądek przez co gabinety chirurgii estetycznej zarabiają na nas jeszcze więcej namawiając nas na dodatkowe zabiegi, a gdy kwota jaką przeznaczyliśmy na wizytę u chirurga nie jest wystarczająca proponują kredyt na zabieg w firmie, z którą współpracują. Każdy ma swoją piramidę wartości, której nie możemy podważać. Zachęceni przez programy telewizyjne, które ukazują „od kuchni” przebieg zabiegów, co raz częściej decydujemy się na korektę swojego ciała. Zdarzają się przypadki, że operacja nosa czy też operacja plastyczna innej części ciała jest konieczna z powodu zdarzenia losowego, np. nieszczęśliwy wypadek. Widząc nasze zniekształcone ciało decydujemy się na pilną pożyczkę aby sfinalizować operację po to , aby jak najszybciej nasz wygląd powrócił do stanu sprzed wypadku. Nie zastanawiamy się co będzie później. Działamy pod wpływem impulsu. W dobie naciągaczy finansowych pamiętajmy jednak o tym, że na świecie funkcjonuje grono osób, które wykorzysta sytuację kryzysową w jakiej się znaleźliśmy, aby zarobić. Dlatego decydując się na pożyczkę na prosty zabieg jak np. operacja nosa w pierwszej kolejności zapytajmy bliskich czy nie są w stanie wesprzeć nas finansowo. Kiedy takie rozwiązanie nie będzie możliwe to w ostateczności szukajmy kredytu, który zostanie przeznaczony na sfinansowanie naszej operacji plastycznej, w bankach czy też firmach współpracujących z gabinetami lekarskimi. Sami również możemy poszukać rozwiązania w takiej sytuacji szukając w sieci podpowiedzi osób, które były już w takiej sytuacji, a jeśli już zapadnie decyzja o zaciągnięciu zobowiązania to poszukajmy wszelakich „porównywarek” czy też rankingów najlepszych ofert.

 

 

 

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok